„Velika zamena“ u Sjedinjenim Državama: antisemitizam i anticionizam (I DEO)



Da bismo razumeli zašto je Klodin Gej, predsednica Harvard univerziteta, bila primorana da podnese ostavku 2. januara, potrebno je detaljno analizirati polemike i lažne vesti koje su poslednjih meseci uzburkale društvene mreže, posebno X, u vlasništvu trampiste Elona Maska, i sada već centralnu ulogu koju u njima zauzima teorija tzv. Velike zamene, koju je osmislio francuski pisac Reno Kami



Od antisemitizma…

Ptica je slobodna.“ Dana 28. oktobra 2022. godine, Elon Mask je najavio preuzimanje Tvitera, slaveći oslobađanje govora. Od tada, govor mržnje se slobodno širi na društvenoj mreži koja je preimenovana u X, uz podršku najbogatijeg čoveka na svetu. Dana 15. novembra 2023. godine, na „konzervativnog Jevreja iz Floride“ koji osuđuje kukavičluk antisemita koji se skrivaju u anonimnosti interneta, nalog pod pseudonimom odgovara: „Jevrejske zajednice su podstakle istu vrstu dijalektičke mržnje protiv belaca koju žele da zaustave protiv sebe. Stvarno me nije briga za zapadne jevrejske zajednice koje su zbunjene spoznajom da ih ove horde manjina koje podržavaju kako bi preplavile svoju zemlju, zapravo i ne vole. Hoćete istinu pravo u lice? Evo je.“ Elon Mask odobrava ovu poruku: „To je prava istina.“ Na taj način garantuje milione pregleda objavi koja će ipak biti uklonjena zbog kršenja pravila mreže X.

Liga protiv klevete (ADL), osnovana 1913. godine kako bi se borila protiv antisemitizma, reagovala je narednog dana. Prema njenom predsedniku, Džonatanu Grinblatu, bivšem članu Bele kuće u vreme Baraka Obame, „u trenutku kada antisemitizam buja u Americi i širi se po svetu, nedvosmisleno je opasno koristiti svoj uticaj kako bi se potvrdile i promovisale antisemitske teorije“. Kako ADL osuđuje porast govora mržnje od kada je Elon Mask preuzeo kontrolu nad Tviterom, on ga redovno optužuje za… klevetu. Kako bi objasnio svoju podršku antisemitskom postu, on je dodatno naglasio: „ADL nepravedno napada većinu na Zapadu, iako ova većina podržava jevrejski narod i Izrael. To je iz nedostatka sposobnosti da, u skladu sa svojim principima, kritikuje manjinske grupe koje predstavljaju njihovu glavnu pretnju.“ Ipak, želeo je da proširi svoju metu: „Tačno je da se ne odnosi na sve jevrejske zajednice, ali i ne samo na ADL.“ Ukratko, on ne cilja na sve Jevreje, već na određene kategorije Jevreja.

Međutim, beli suprematisti ga podržavaju. „To je ono što smo govorili u Šarlotsvilu“, 2017. godine, hvali se Nik Fuentes, „kada su demonstranti vikali: Jevreji nas neće zameniti!“. Ovo je antisemitska verzija „Velike zamene“, koja stavlja „zamenjene“ (bele) ne samo protiv „zamenitelja“ (različitih boja), već i protiv „zamenivača“ (Jevreja). Novinar Jair Rozenberg podseća na to u The Atlantic-u, u vreme kada je terorista 2018. godine izvršio masakr u sinagogi u Pitsburgu, napisao je da ako Jevreji zagovaraju dobrodošlicu izbeglicama, to je zato što žele da „dozovu osvajače koji ubijaju naš narod“. Ukratko, Elon Maskove reči tada potvrđuju, bez ikakve sumnje, svoj antisemitizam. To postaje još jasnije kada sajt Media Matters otkriva 17. novembra da se oglasi velikih kompanija pojavljuju na X pored naloga koji veličaju Hitlera. Apple, IBM, Disney i drugi tada odustaju od plasiranja svojih reklama na ovoj mreži. Elon Mask uzvraća sa „termonuklearnom tužbom“ protiv ove medijske kuće, za njega, „zlo“ nije sam povratak nacizma, već je to njegovo razotkrivanje.

…do anticionizma

Međutim, nekoliko sati kasnije, isti taj Džonatan Grinblat čestita Elon Masku na društvenoj mreži: „Ovo je važan i dobrodošao gest Elona Maska. Cenim što se tako bori protiv mržnje.“ Šta objašnjava ovu promenu stava? To je zato što odgovara na jednu drugu objavu vlasnika društvene mreže, u vezi sa sukobom na Bliskom istoku: „dekolonizacija, od reke do mora i drugi eufemizmi neizbežno impliciraju genocid, otvoreni pozivi na ekstremno nasilje su suprotni našim principima i rezultiraće suspenzijom naloga“. Drugim rečima, sve se dešava kao da se odbranom Izraela poništava optužba za antisemitizam.

To nije slučajnost. Predsednik ADL-a je prethodne godine izjavio: „Dozvolite mi da ovu tačku razjasnim što je moguće jasnije: anticionizam je antisemitizam.“ Bez sumnje, ubrzo je ublažio ovu tvrdnju u intervjuu za New Yorker kako bi bila „kristalno jasna“. Ostaje međutim činjenica da ADL, posle 7. oktobra, računajući mirne demonstracije u znak podrške Palestincima, navodi dvostruki porast antisemitizma. Protest 19. oktobra 2023. godine potvrđuje ovu logiku i omogućava mu da stavi na isti nivo bele suprematiste i jevrejske levičarske organizacije Jewish Voice For Peace i If Not Now, koje protestuju sa rabinima protiv „potencijalnog genocida“ u Gazi. Ova događanja su nastavak jedne priče još od 1974. godine, u knjizi Arnolda Forstera i Benjamina Epstajna, ADL je osudila „novi antisemitizam“ (pojam koji će zaživeti u Francuskoj): pored tradicionalnih govora mržnje desnice, za njih je rat Jom Kipur u proarapskoj levici (i kod nekih Jevreja) bio pokazatelj neprihvatljivog popuštanja prema govorima, neprijateljskim za Izrael.

Ali ima još nešto. Postavljen znak jednakosti između anticionizma i antisemitizma na kraju svodi antisemitizam samo na anticionizam. Perverzan efekat napada Hamasa: ADL sada Masku može da oprosti njegovo verovanje u zavere, čak i kada je usmereno protiv Jevreja, pod uslovom da podržava pozicije cionista. To je tačno ono što je Mišel Goldberg osudila 20. novembra 2023. godine u New York Times-u: „Čini se da je Mask naučio svoju lekciju: vatreni cionizam može da posluži kao alibi za antisemitizam“, jer postoje lideri jevrejske zajednice koji ga smatraju „košer“. U Guardian-u, Sem Volfson izražava zabrinutost nedelju dana kasnije zbog iste apsurdnosti: „organizacije koje bi trebalo da štite prava Jevreja okreću glavu od neprijateljskih postupaka prema Jevrejima sve dok počinioci podržavaju Izrael.“

Benjamin Netanjahu ne greši: 18. septembra, tokom posete Kaliforniji, već je iskazao svoju entuzijastičnu podršku Elonu Masku. Tokom njihovog razgovora na X-u, ne samo da ga je proglasio „Edisonom našeg vremena“, već i „neformalnim predsednikom Sjedinjenih Američkih Država“. Istina je da je izraelski premijer, suočen sa poteškoćama u svojoj državi zbog antidemokratskog ugrožavanja podele vlasti, bio u sukobu sa zvaničnim predsednikom Bajdenom. Van sumnje da je Elon Mask snažan saveznik za Benjamina Netanjahua, ali zar se nije uključio u oštru antisemitsku kampanju, ne samo protiv ADL-a, već i protiv Džordža Sorosa?

Sastanak je Elon Masku pružio priliku da se opravda: „Naravno, protiv sam antisemitizma. Protiv sam anti-bilo šta.“ Istina je da se on suprotstavlja i anticionizmu koliko i antiradikalizmu. Dva meseca kasnije, 27. novembra, premijer Izraela poziva Maska u kibuc, jedno od mesta masakra 7. oktobra; ovog puta, uprkos nedavnoj kontroverzi, ne pominje se čak ni antisemitizam. Ha’aretz, izraelski dnevnik levo orijentisan, ogorčen je: „Izraelsko gnusno prihvatanje Elona Maska je cinična izdaja Jevreja, kako mrtvih tako i živih.“ Sve se dešava kao da antisemitizam postoji samo u obliku anticionizma.

Dva tabora unutar ekstremne desnice

U Sjedinjenim Američkim Državama, Elon Mask je pokazatelj podela unutar ekstremne desnice. S jedne strane, polemičar Ben Šapiro, čiji se Daily Wire emituje putem striminga na X od maja 2023. godine, brani Maska – i to kao ortodoksni Jevrejin. Već 28. septembra, nakon što je šef X-a na talasu odobravanja od strane Benjamina Netanjahua, okupio jevrejske ličnosti, uključujući rabine, kako bi branio svog distributera, ovaj to iskoristio da preusmeri optužbu za antisemitizam prema „krajnjoj levici, uključujući i najbolje univerzitete gde se podučava kako je Izrael apartheid, država koja ne bi trebala da postoji“.

U novembru, Ben Šapiro priznaje, Mask je prvo napravio „veliku grešku“ („a major boo-boo“): u postu, koji je citirao, trebalo je da piše neke jevrejske zajednice“, a ne „jevrejske zajednice“, jer se „većina ortodoksnih zajednica“, uključujući njegovu, protivi (kao i Elon Mask) politikama raznovrsnosti (Diversity Equity and Inclusion, DEI) i „otvaranju granica na osnovu intersekcionalnosti“ (sic). Dakle, trebalo je da precizira da se odnosi na Jevreje „sa leve strane“ (liberalne). Ali prema Ben Šapiru, to je uskoro učinio tako što je pomenuo ADL. Međutim, mediji koji osuđuju povezanost Elon Maska sa „radikalnom desnicom“ (alt right) su isti oni koji pozivaju na primirje u Gazi. Njihov anticionizam bi se tako skrivao iza optužbe za antisemitizam, takođe istaknute protiv Donalda Trampa. Zahvalan, Elon Mask citira svoj video, kao i post u kom se raduje što su ga Džonatan Grinblat i Ben Šapiro, uprkos svojim neslaganjima, podržali. Njihova zajednička tačka? Stavljanje na stranu Izraela.

Međutim, upravo se na ovom pitanju dešava podela na ekstremnoj desnici u Sjedinjenim Američkim Državama. S druge strane se neke zvezde trampizma distanciraju od Izraela. U tom drugom taboru nalazi se Kendas Ovens, koja na svom nalogu, koji prati 4,5 miliona ljudi, 3. novembra piše: „Nijedna država, nigde, nema pravo da izvrši genocid. Ništa ne opravdava genocid. Ne mogu da verujem da je potrebno da se ovo izgovori, ni da se o tako nečem polemiše.“ Nedelju dana nakon početka ofanzive na Gazu, ovu objavu očigledno čitaju kao kritiku Izraela. Ben Šapiro, za koga ona radi u Daily Wire, smatra to „sramnim“. Ali u nalogu „Republikanci protiv Trampa“ negoduje: „Gde je bio kada je hvalila Hitlera? Ili branila antisemitizam Kanje Vesta?

Istina, ova crna žena, ikona evangelističke desnice, protiv Ben Šapira, u odgovoru na njegove napade, igra na antisemitsku kartu: „Hristos je kralj.“ Ali zar on sam nije opravdao antisemitizam Elona Maska? Ekstremna desnica se cepa u Sjedinjenim Američkim Državama oko anticionizma, a ne oko antisemitizma. Kendas Ovens se lako slaže sa Šapirom u osudi „levih“ Jevreja, optuženih da podržavanjem manjina promovišu Veliku zamenu. Jer suština njihovog sukoba je Izrael. I to je ono zbog čega je Kendas Ovens dobila podršku Taker Karlsona. Fox News je konačno otpustio u aprilu 2023. zbog rasističkih izjava, dok već 8. novembra Donald Tramp ne isključuje mogućnost da joj ponudi mesto potpredsednice: „Ona ima izuzetan osećaj za razumno.“

Taker Karlson kritikuje podršku Sjedinjenih Američkih Država Izraelu, kao i Ukrajini: poput Kendas Ovens, on je izolacionista, u tradiciji koja ide od Čarlsa Lindbergha do Patrika Bjukanana. Taker 15. novembra, poziva je u svoju emisiju „Taker on X“. Vidimo da Elon Mask podržava oba tabora ekstremne desnice. Ako Taker Karlson i pokazuje saosećanje prema žrtvama Hamasa, on upoređuje empatiju, koje žrtve izazivaju u onome što Kendas Ovens naziva „lobijem za Izrael“, sa odsustvom emocija prema „tragediji“ koju smatra većom: „Invazija na našu zemlju upravo je u toku, od strane miliona mladih ljudi čiji identitet ne znamo, a koji verovatno ne vole Ameriku, a sada žive ovde.“

Taker Karlson zatim preuzima njeno obraćanje. Velikodušni donatori koji finansiraju kampuse Ivy League žele to da obustave kada se čuju govori antiizraelske prirode. Ali „gde ste bili ovih poslednjih deset godina kada su pozivali na genocid protiv belaca?“ On počinje da „mrzi te ljude“: „Mojoj deci su prišivali nemoralnost samo zbog boje njihove kože, a to je vaš novac finansirao“. U potpunom saglasju s Kendas Ovens, Taker Karlson ponavlja, kao i obično, sve elemente teorije zavere Velike zamene, uključujući i rasizam protiv belaca. Što se tiče antisemitizma, to je isti diskurs kao i kod Šapira, protiv Jevreja sa levice. Ali linija razdvajanja je anticionizam. Za razliku od izolacionističkog tabora Takera Karlsona i Kendas Ovens, druga struja ekstremne desnice, ona Bena Šapira i Elona Maska, definiše se kroz podršku Izraelu. Ostaje da se vidi koji tabor će na kraju Donald Tramp podržati.

Tekst je izvorno objavljen na sajtu AOC.

U petak ćemo objaviti nastavak teksta.

ERIC FASSIN

PROFESOR SOCIOLOGIJE I STUDIJA RODA NA UNIVERZITETU PARIS 8. USKORO ĆE MU BITI OBJAVLJENA KNJIGA: DRŽAVNI ANTI-INTELEKTUALIZAM I POLITIKA RODA I RASE (CEU PRESS, BEČ)

Tekstovi koji vam pomažu da bolje razumete sv(ij)et oko sebe.

Dva puta mesečno newsletter izabranih tekstova u vašem inboxu.